Nincs termék a kosárban
Gyakori hiba, hogy a különböző ételek fogyasztása után fellépő tüneteket ételallergiának hisszük. Fontos megkülönböztetni az ételallergiát az intoleranciával szemben. A legnagyobb különbség a kettő között, hogy a valódi allergia igen súlyos válaszreakciókat vált ki a szervezetből, amelyek akár halálos kimenetelűek is lehetnek, míg az intolerancia inkább kellemetlen tüneteket produkál.
Az ételallergia sokkal ritkább, mint gondolnád!
A felnőttek csupán 2 %-át, míg a gyerekek közel 6%-át érinti a valódi ételallergia. A leggyakrabban a csecsemőknél és a tipegőknél jelentkezik allergia a tej, szója, búza vagy tojás tartalmú ételekkel szemben. Ezekről azonban jó, ha tudod, hogy az esetek többségében elnövik a kicsik serdülőkoruk környékén. (Ez a magyarázat arra is, hogy a felnőtteknek sokkal kisebb százaléka allergiás az ételekre)
Azok, akik a dióra, a mogyoróra, a halra és a rákra allergiások sokkal kisebb eséllyel növik ezt el, mint azok akik pl. a tejre érzékenyek.
Az allergia és az intolerancia labor vizsgálatokkal és pontosan felállított diagnózissal jól elválasztható egymástól, és a megfelelő utasítások betartásával mind a kettő mellett panaszmentesen élheted a mindennapjaid.
Ma 2 betegséget szeretnék kiemelni az ételallergiák illetve intoleranciák közül, melyek a magyar lakosságot is érintik.
Az egyik a cöliákia, vagy más nevén a gluténérzékenység, illetve a laktóz intolerancia.
A Cöliákia- lisztérzékenység, gluténérzékenység
Az autóimmun betegségek közül az egyetlen, amelynek az orvostudomány ezidáig megtalálta a kiváltó ágensét. Genetikai alapon, környezeti provokációra alakul ki. A vékonybél bolyhainak pusztulásával és számos emésztőrendszeren kívüli társbetegséggel járhat.
Azoknál, akiknél felállították rá a diagnózist tökéletesen kezelhető, panaszmentes életet élhetnek az ételallergiájuk ellenére is.
Tévhit, hogy gyermekkorban alakulhat csak ki, felnőtteknél is válthat ki a környezet arra való hajlam esetén gluténérzékenységet.
Mi okozza?
A gabonafélékben található glutén fehérje egyik komponense a gliadin. Ha ezt kizárod az étrendedből, akkor a tünetek elmúlnak, az emésztőrendszer regenerálódik, a kóros folyamat leáll.
A lakosság 0,5-1%-át érintheti a lisztérzékenység.
Milyen tünetekkel jár?
Mivel keverhető?
A gabonák többféle ételallergiát is kiválthatnak, nem csak a cöliákiát, éppen ezért gyakori, hogy a pontos diagnózis hiányában rosszul alakítja ki a beteg az étrendjét.
Tipikus tévesztés, hogy az irritábilis bél szindrómában szenvedők is gluténérzékenynek gondolják magukat, pedig náluk a kiváltó tényező a gabona fermentábilis szénhidrát tartalma és nem a glutén.
Éppen ezért, szükséges a pontos diagnózis felállítása. Ebben a gasztroenterológus és a dietetikus lesz a segítségedre.
A laktóz intolerancia
A másik tipikus étel intolerancia, ami gyakori hazánkban is. A kiváltója a laktáz enzim hiánya, ami a tejcukor (laktóz) glükózzá és galaktózzá alakításért felelős. Ennek hiányában a szervezet nem tudja lebontani és hasznosítani a diszacharidot a tejtermékekből.
A problémát az okozza, hogy a tejcukor nem emésztődik meg, nem tud felszívódni a tápcsatornából. Útja során vizet szív a bélbe, ami hasmenést okoz.
Érdekesség, hogy a laktáz enzim szintje születéskor a legmagasabb a szervezetben, ezért a hiánybetegsége 20 és 40 éves kor között alakul ki általában. A Föld népességének csaknem 75%-a érintett a betegségben, azonban vannak olyan népcsoportok, ahol kiugróan alacsony az érintettek aránya. Ilyen például a kaukázusi népcsoport, ahol 10-15 % között mozog az érintettek száma.
2 típusát különböztetjük meg, az elsődleges laktáz-hiány a gyermekkor után fellépő fokozatosan csökkenő enzimszint következménye.
A másodlagos, vagy szerzett laktáz-hiány valamilyen a vékonybelet is érintő betegség (gyomor-bélhurut, antibiotikum kezelés, Chron- betegség, lisztérzékenység, kemoterápia, rövidbél szindróma vagy a cukorbetegséghez társuló bélmozgás zavar) következménye.
Tünetei:
Funkcionális tesztekkel diagnosztizálható a laktáz-hiány, azonban ezek a tesztek nem tudják megkülönböztetni az elsődleges és másodlagos laktóz intoleranciát egymástól. Ennek vizsgálatára tenyésztéses, endoszkópos vizsgálatok deríthetnek fényt. A megkülönböztetés a terápia módjának kiválasztásához szükséges.
A kezelési módja:
A helyesen megválasztott étrend, a tejtermékek fogyasztásának kerülése valamint a laktáz enzimet tartalmazó készítmények fogyasztása. Ilyen az innopharm laktáz enzim például.
Ha Te is laktóz intoleranciában szenvedsz, akkor az alábbi vitaminok és nyomelemek pótlásáról mindenképpen egyéb úton kell gondoskodnod:
A kezelőorvosod, dietetikusod feladata, hogy kizárja a másodlagos laktáz-hiány lehetőségét, hiszen ez esetben csak a kiváltó betegség kezelése jelent gyógymódot.
Ez a két ételallergia illetve intolerancia a leggyakoribb hazánkban. Ezeknek a pontos diagnosztizálása szakember feladata. Mielőtt magad alakítod ki az étrended egy vélt betegségre mindenképpen kérd ki szakember véleményét is.
Ha kérdésed van a cöliákia vagy a laktóz intolerancia és a keverhető betegségeivel kapcsolatban tedd fel nekem bátran a dietetikus[kukac]prevenciopatika.hu e-mail címen.
Ükös Szabolcs- a Te dietetikusod
Webáruházunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében. Javasoljuk, hogy fogadd el a használatukat. Lehetőséged van átnézni és külön-külön is engedélyezni vagy tiltani őket a lenti "Beállítások" gomb segítségével.